GÜMÜŞHANE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
İŞYERİ SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİ

Pansiyonlu Okullar ve Anaokulları İçin Örnek Yemek Menüleri

Yaşamın her döneminde yeterli ve dengeli beslenme sağlığın korunması için esastır. Bu kapsamda enerji ve makro besin ögeleri (karbonhidrat, protein, yağ gibi) besin çeşitliliği, lezzet, görünüm ve denge gözetilerek anaokulları  ve pansiyonlu okullarımız için Müdürlüğümüz Diyetisyeni tarafından kış ayları için örnek yemek listeleri hazırlanmıştır.
Pansiyonlu Okullar ve Anaokulları İçin Örnek Yemek Menüleri

Kış aylarının başlamasıyla birlikte  başta soğuk algınlığı olmak üzere gribal enfeksiyon, bronşit, farenjit gibi hastalıkların görülme sıklığı artıyor. Hastalıklara karşı koruma sağlamak için kış mevsiminde sağlıklı ve dengeli beslenmeye daha çok dikkat etmek gerekiyor.

Gelişme çağındaki çocukların soğuk kış aylarında hastalıklardan korunması için bağışıklık sistemini güçlendirici besinler tüketmesi  vücut direncini artırmaya yardımcı oluyor. Bu dönemde özellikle mevsim meyve ve sebzelerinin tüketimi vitamin ve mineral desteğini sağlayarak hastalıklara karşı koruyucu etki gösteriyor. Sebze meyvenin yanında probiyotiklerin (yoğurt, kefir, tarhana vb.) ve lifli gıdaların (tam tahıllı gıdalar, kurubaklagiller, meyve ve sebzeler vb.) alımı bağırsak florasını düzenleyici etki göstererek vücutta toksik maddelerin birikimini önlüyor.

Yaşamın her döneminde olduğu gibi bu süreçte de yeterli ve dengeli beslenme sağlığın korunması için esastır. Süt ve süt ürünleri, et, tavuk, balık, yumurta, baklagiller, yağlı tohumlar, sert kabuklu yemişler, tam tahıllı ekmekler ve tahıllar (pirinç, makarna, bulgur vb.) sebzeler ve meyveler yeterli miktarda alınmalıdır. Bu kapsamda enerji ve makro besin ögeleri (karbonhidrat, protein, yağ gibi) besin çeşitliliği, lezzet, görünüm ve denge gözetilerek anaokulları  ve pansiyonlu okullarımız için Milli Eğitim Müdürlüğü diyetisyeni tarafından kış ayı için örnek yemek listeleri hazırlanmıştır.

Pansiyonlu Okullar İçin Hazırlanan Örnek Yemek Menüsü İçin Tıklayınız...

Anaokulları İçin Hazırlanan Örnek Yemek Menüsü İçin Tıklayınız...

Sebahattin Aytaç Cad. Karaer Mah. Hükümet Konağı Yanı GÜMÜŞHANE - 0 456 213 1077 Dahili 173

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.