GÜMÜŞHANE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
İŞYERİ SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİ

OKULUM TEMİZ BELGESİ DENETİM ÇALIŞTAYI

İlimiz bünyesinde yer alan okul kurumların Okulum Temiz belgelendirme sürecinde yetkilendirilen tetkik görevlileri ile çalıştay yapıldı.
OKULUM TEMİZ BELGESİ DENETİM ÇALIŞTAYI

Denetim sürecinde yetkilendirilen  tetkik görevlilerine İşveren Vekili Mesut OLGUN başkanlığında, İl Koordinatörümüz Necmettin GÜNDÜZ tarafından "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu Soru Listesi ve Raporu üzerinde uygulamada birliktelik ve etkin bir denetim sürecinin sağlanmsı için çalıştay düzenlendi.

Dünyada olduğu gibi ülkemizi de büyük ölçüde etkisi altına alan COVİD-19 salgını kişisel ve kurumsal alışkanlıklarımızı tamamen değiştirmektedir. Bu değişimleri doğru yönetebilmek ve Mart 2020 den buyana kapalı olan eğitim kurumlarımızın yeni normalde daha sağlıklı ve temiz şekilde açılması, çocuklarımızın eğitim hizmetini sürdürebilmesi için hazırlıklar sürdürülmektedir.

Bu hazırlıklar çerçevesinde Bakanlığımız ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında 27 Temmuz 2020 tarihinde imzalanan iş birliği protokolü kapsamında "Okulum Temiz Belgelendirme Programı" eğitim kurumlarında hijyen şartlarının geliştirilmesi, enfeksiyon önleme ve kontrol süreçlerinin tutarlı, geçerli, güvenilir ve tarafsız bir şekilde sürdürülebilmesi amacıyla başlatılmıştır.

 Program kapsamında "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu" yayımlanmış ve okul/kurumlarımızla paylaşılmıştır.

Bu kılavuz, hijyen ve sanitasyon kaynaklı salgın hastalıklar için okul/kurumların çalışanları, öğrencileri, velileri ve ilgili tüm tarafları bilgilendirmek, öneriler vermek üzere enfeksiyon önleme ve kontrol yöntemleri hakkında bilgi sağlamayı amaçlamaktadır.

"Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu" doğrultusunda okul/kurumlar hazırlıklarını tamamlayarak "Okulum Temiz" belgelendirme başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Belgelendirme başvuruları okullarımız tarafından merkezisgb.meb.gov.tr adresinden "Belgelendirme Yönetim Sistemi" üzerinden yapılmaktadır.

Başvuruları Müdürlüğümüz İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi değerlendirmekte olup başvurusu onaylanan okul/kurumlarımızın Bakanlığımızca yetkilendirilen tetkik görevlileri tarafından denetimleri gerçekleştirilecektir. 

Sebahattin Aytaç Cad. Karaer Mah. Hükümet Konağı Yanı GÜMÜŞHANE - 0 456 213 1077 Dahili 173

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.