GÜMÜŞHANE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
İŞYERİ SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİ

Müdürümüz Seydi Doğan TRT Trabzon Radyosu'na Konuk Oldu

İl Milli Eğitim Müdürümüz Seydi Doğan, Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul projeleri hakkında TRT Trabzon Radyosunda açıklamalarda bulundu.
Müdürümüz Seydi Doğan TRT Trabzon Radyosu'na Konuk Oldu

Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın beden ve ruh sağlığını korumak, geliştirmek, yaşam kalitesini yükseltmek, temizlik ve hijyen konusunda yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirmek ve aynı zamanda sağlıklı ve hijyenik bir ortamda eğitim-öğretimlerini sürdürmek amacıyla 2006 yılından beri Sağlık Bakanlığı ile Bakanlığımız arasında "Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü" çerçevesinde çalışmalarımız devam etmektedir.

Bu kapsamda ilimiz Sağlık Müdürlüğü ve Müdürlüğümüz işbirliği içerisinde okullarımızda hem beyaz bayrak hem de beslenme dostu okul programlarını başarılı bir şekilde uygulamaktayız.

Okullarımızın Beyaz Bayrakla Buluşması;

 • Okullarımız gerekli temiz ve hijyenik bir ortamı oluşturduktan sonra başvuruda bulunmaktadırlar. Başvurular doğrultusunda İl Sağlık Müdürlüğü ve Müdürlüğümüz personellerinden oluşturulan denetim ekiplerimiz tarafından yerinde inceleme yapılarak istenilen kriterleri sağlayan okullarımız Beyaz Bayrak sahibi olmaktadırlar.
 • Beyaz Bayrak almaya hak kazanan okullarımıza farkındalık oluşturmak için öğrenci ve okul personellerinin katılımı ile ödül törenleri düzenlenmektedir.
 • Beyaz Bayrak geçerlilik süresi 3 yıl olup, ayrıca yıllık periyotlarla kontrol denetimlerimiz yapılmaktadır. Kontrol denetim sonucu istenilen kriterleri sağlayamayan okullarımızın belgeleri iptal edilmekte ve bu okullarımız 3 ay sonra tekrardan başvuruda bulunabilmektedirler.  

            Beyaz Bayrak Denetiminde Dikkat Edilen Kriterler;

 • Okul çevresi ve okul içi tüm birimlerin tertip, düzen ve temizliği
 • İçme suyu analizleri;
 • Kantin/kooperatif/yemekhanelerde gıda denetimleri ve saklama koşulları, çalışanların yeterlilikleri, hijyen eğitimleri ve aynı zamanda kişisel koruyucu donanımlarının kontrolleri,
 • Lavabo, WC, banyoların temizliği, çöp kovalarının kontrolleri,
 • İlk yardımcı bulundurma ve ilkyardım ekipmanlarının yeterlilikleri gibi kriterler değerlendirilmektedir.
 • Ayrıca okullarımızda öğrenciler için farkındalık oluşturmak adına temizlik ve hijyen konulu panolar oluşturulmaktadır.

 

            İlimiz Genelinde Beyaz Bayrak Projesinde Son Durum

 

·      İlk aşamada yapılan denetimlerle 45 okul Beyaz Bayrak sahibi okulumuz ara dönemlerde yapılan denetimlerle 2018 yılında 106 okulla % 65 oranına ulaşarak o dönemde ülke genelinde 21. sırada yer aldık.

·      Bu yılda 121 okul ile  %77 oranla ülke genelinde  13. Sırada bulunmaktayız.

·      Bu yıl sonu itibari ile 157 olan okul sayımızın tamamını beyaz bayrakla buluşturmayı hedefliyoruz.

 

 

BESLENME DOSTU OKULLAR PROGRAMI

 

Beslenme Dostu Okul Projesi Sağlık Bakanlığı ile Bakanlığımız arasında imzalan protokol ile ülkemizde uygulanmaya başlandı. Okullarımızdaki öğrencilerin sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında teşvik edilmesi ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi amacıyla çalışmalarımız yürütülmektedir.

Başvuru Koşulları;

Bu programa başvuru yapılabilmesi için okullarımızın öncelikli olarak Beyaz Bayrak sahibi olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda okullarımızda sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktiviteyi teşvik amacıyla yıllık çalışma planı oluşturulup plan doğrultusunda "Beslenme Dostu Okul" başvuru dosyasının hazırlanması gerekmektedir.

          "Beslenme Dostu Okul" Denetim Kriterleri;

 

İl Sağlık Müdürlüğü ve Müdürlüğümüz personellerinden oluşturulan denetim ekiplerimiz tarafından başvuru dosyası kabul edilen okullarımızda yerinde inceleme yapılarak istenilen kriterleri sağlamaları durumunda "Beslenme Dostu Okul" olmaya hak kazanmaktadırlar.

Program kapsamında okullarımızda gerçekleştirilen faaliyetler;

·         Farkındalık oluşturma adına öğrenci çalışmalarının da yer aldığı (resim, slogan, afiş) sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite konulu okul panoları hazırlanmaktadır.

·         Okullarımızda her kademede sağlıklı ara öğünlerini pekiştirme adına meyve ve  kuru yemiş saatleri düzenlenmektedir. Aynı zamanda pansiyonlu okullarımızda da sağlıklı ara öğünler düzenlenmektedir.

·         Organik ürünlerin teşvik edilmesi için anaokullarımızda öğrencilerin katılımı ile turşu yapımı ve ev yoğurdu mayalama gibi etkinlikler oluşturulmaktadır.

·         Öğrencilerde doğal beslenme alışkanlığı kazandırmaya yönelik meyve sıkma etkinlikleri vitamin şenlikleri düzenlenmektedir.

·         Çocukların fiziksel gelişimine katkı sağlamak amacıyla süt şenlikleri düzenlenmektedir.

·         Okullarımızda öğrenci ve çalışanların katılımı ile "Dünya Sağlık İçin Hareket Et" günü kapsamında yürüyüşler düzenlenmektedir.

·         Fiziksel aktiviteye teşvik amacıyla bahçelerde çeşitli geleneksel çocuk oyunları için oyun (sek-sek, köşe kapmaca vb.) alanları oluşturuldu.

·         Sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite konularında okul içinde resim, slogan, şiir, münazara ve bilgi yarışmaları düzenlenerek sonucunda öğrencilerimiz ödüllendirilmektedirler.

·         Sağlıklı beslenme konulu belirli gün ve haftalar kapsamında eğitimler ve etkinlikler yapılmaktadır.

·         Yine aynı zamanda Valiliğimiz, Sağlık Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz işbirliği ile yürütülen "Sağlıklı, Güçlü, Mutlu Nesil" projesi kapsamında öğrenci ve çalışanların katılımı ile obeziteye dikkat çekmek için eğitim faaliyetleri ve yürüyüş etkinlikleri düzenlenmiştir.

·         Bütün öğrencilerimizin yılda iki defa olmak üzere boy kilo ölçümleri yapılarak lise ve ortaokul öğrencileri için e-Okul da oluşturulan sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk karnesi modülüne ölçüm sonuçları işlenmektedir. Veliler sistem üzerinden çocuklarının ölçüm sonuçlarını takip edebilmektedirler.

·         Öğrenci veli işbirliği içerisinde kahvaltı tabağı hazırlama yarışması gibi etkinlikler düzenlenmektedir.

·         Veli katılımı ile öğrenciler tarafından çocukların çok ilgi duydukları kurabiye, kek gibi besinlerin ev ortamında nasıl yapıldığı öğretilmektedir.

·         Gazlı ve şekerli içeceklerin sağlığa olumsuz etkilerini vurgulamak için caydırıcı çalışmalar yapılmaktadır.

          "Beslenme Dostu Okul" Denetim Esasları;

 • Okullarımız gerekli hazırlıklarını tamamladıktan sonra başvuru dosyası ile birlikte müracaatta bulunmaktadırlar. Başvurular doğrultusunda İl Sağlık Müdürlüğü ve Müdürlüğümüz personellerinden oluşturulan denetim ekiplerimiz tarafından yerinde inceleme yapılarak istenilen kriterleri sağlayan okullarımız "Beslenme Dostu Okul"  unvanına sahip olmaktadır.
 • "Beslenme Dostu Okul"  olmaya hak kazanan okullarımıza farkındalık oluşturmak için öğrenci ve okul personellerinin katılımı ile ödül törenleri düzenlenmektedir.
 • "Beslenme Dostu Okul"  geçerlilik süresi 3 yıl olup, ayrıca yıllık periyotlarla kontrol denetimlerimiz yapılmaktadır. Kontrol denetim sonucu kriterleri sağlayamayan okullarımızın belgeleri iptal edilerek bu okullarımıza 3 ay süre verilip bu süre zarfında tekrar başvurabilmektedirler.

            İlimizde "Beslenme Dostu Okul" Programı Son Durum

·      2017 yılında yalnızca 8 okul programa başvuruda bulunmuş olup yapılan denetimlerle 8 okula Beslenme Dostu Okul Sertifikası verilmiştir.

·      Sonraki süreçte 2018 yılı içinde beslenme dostu okul sayısı 11 olmuş ve düzenlenen törenle okullarımıza sertifikaları ve öğrenciler için teşvik amaçlı bisikletler hediye edilmiştir.

·      Bu yılda 48 yeni okulumuz başvuruda bulunarak bu okullarımıza yönelik denetimler gerçekleştirildi.

·      Bu yıl içerisinde yapılan denetimlerle Beslenme Dostu Okul sayımız 121 beyaz bayraklı okul sayısı üzerinden 59' a yükselerek % 48 oranına ulaştık. Bu verilerle 81 ilde 18. sırada yer almaktayız.

·      Bu yıl sonu itibari ile beyaz bayrak sahibi olan okullarımızın tamamının "Beslenme Dostu Okul" lar arasına girmesini hedefliyoruz.

Sebahattin Aytaç Cad. Karaer Mah. Hükümet Konağı Yanı GÜMÜŞHANE - 0 456 213 1077 Dahili 173

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.